Az Iyengar Jóga (ejtsd “ájengár”) a hatha jóga egyik módszere, B.K.S. Iyengar jógamesterről kapta a nevét. A mester 18 évesen kezdett tanítani és egészen 95 éves koráig aktívan gyakorolta és oktatta a jógát. Sokan emlegetik úgy, mint azt az embert, aki elhozta a jógát a nyugati világba.
A módszer lényege a precizitás, a biztonság és az egyvonalúság.
Annak érdekében, hogy mindenki eredményesen és biztonságosan tudjon gyakorolni, és egyformán részesülhessen a jóga jótékony hatásaiból, függetlenül a hajlékonyságától és az erőnlététől, az órákon eszközöket is használunk (pl. fal, tégla, heveder).
Az Iyengar jóga változatos gyakorlatsoraival biztonságos és egyenletes fejlődést tesz lehetővé. A gyakorlások során fejlődik a hajlékonyság, az állóképesség, a koncentráció. Segít leküzdeni a stresszt, közelebb kerülhetünk általa a testi-lelki stabilitás eléréséhez.
A Magyar Iyengar Jóga Szövetség honlapján még több információt találsz a metódusról.
Az elnevezés a kínai yin-yang (kétpólusú szemléletből) ered. A yin a női minőséget: a passzívat, a táplálót, befogadót, hűsítőt, stabilat, lefelé áramlót, földelő minőséget foglalja magába.
A yang a férfi minőség: az aktivitás, a melegítő hatás, emelkedés, felfelé szállás, cselekvés, valami felé törekvés fogalmaihoz kapcsolható. Ily módon meg tudunk különböztetni az ősi kínai filozófia alapján yang és yin típusú jógát is.
A yin jóga a hagyományos kínai orvoslás és a hatha jóga ötvözete. Jellemzője, hogy hosszan tartunk ki bizonyos testhelyzeteket (ászanákat). Nagyjából 2-3 percig maradunk főleg ülő és fekvő pózban, látszólag statikusan.
Ám a látszat ellenére nagyon is sok minden történik ebben a mozdulatlanságban: a gravitációt és a test súlyát segítségül hívva – miközben teljesen elengedjük magunkat – a mély kötőszövetekben található úgynevezett meridiánok (energia csatornák, melyek a szerveink működését befolyásolják) erős nyomást kapnak. Mikor kijövünk a pózból, hirtelenjében a nyomás alól felszabadul az áramlás a meridiánokban, ezáltal szinte átmossuk ezeket.
Minden meridiánunkhoz yin pózok kapcsolhatók, és ha ezeket tudatosan gyakoroljuk, akkor megtapasztalhatjuk gyógyító, kiegyenlítő, energiafeltöltő hatásukat, akár egy akupunktúrás kezelését.
A yin jóga az érzelmeinkre, a mentális egészségünkre is jótékonyan hat: tisztít és lecsendesít.
További nem elhanyagolható hatása, hogy az ízületeket, szalagokat, porcokat és csontokat táplálja. Megakadályozza az ízületek kiszáradását, ami a korral jár, így fiatalon tart minket.
Nemtől, kortól, jógás tapasztalattól függetlenül mindenkinek szeretettel ajánljuk ezt az egészségmegőrző, testet – lelket – szellemet harmonizáló órát.
A gyerekjóga órákon az érzelmek megélése és a mozgás áll a középpontban. Az iskolás gyerekek egész nap az iskolapadban ülnek, a fő hangsúly a gerincükön van. Cél a gerincprevenció, a figyelem fejlesztése, a tudatosítás. A mozgás mellett az érzelmi oldal is nagyon fontos része, cél a gyermekek lelki harmóniájának megteremtése, a társas kapcsolatok, a kommunikáció megfelelő alakítása, és a pozitív erkölcsi értékrend megteremtése, stresszoldás.
Minden jógafoglalkozás felépítése egy megszokott rendben zajlik, 45 percen keresztül: elhelyezkedés, köszöntés, bemelegítés, nyújtó, hajlító gyakorlatok, sorozatok, helyes testtartást elősegítő gyakorlatok, nagymozgások, végtagszétválasztó, keresztező gyakorlatok, idegrendszer érését elősegítő gyakorlatok, relaxáció, légzőgyakorlatok, figyelem összpontosító gyakorlatok, nagymozgásos játékok, páros- és csoportos jóga gyakorlatok, érzelmi intelligenciát fejlesztő játékok, befejezés.
A kistinik már nem gyerekek, de még nem is felnőttek: elképesztően nehéz elfogadni magukat, a környezetüket és megfelelniük a világ (család, kortársak, iskola…) elvárásainak.
A tini jóga órák célja, hogy a test tudatosságával észrevegye minden serdülő, hogy mire van szüksége a szervezetének ahhoz, hogy egészségesen működjön. A jóga órákon a testi gyakorlás mellett elsajátítják, hogy milyen technikákkal lehet csökkenteni a felgyülemlett feszültséget, hogyan tudnak jobban koncentrálni a feladatokra. A jóga ellensúlyozza tartáshibákat, erősíti a testet és lelket, segíti őket abban, hogy jól érezzék magukat a bőrükben.
Mindezt sok játékkal, beszélgetéssel fűszerezve
A baba-mama jóga ötvözi a jóga évezredes tudását és a mozgásfejlesztés áldásos hatásait. Segíti a szülés utáni regenerációt és remek lehetőség az anyukáknak, hogy visszanyerjék szülés előtti alakjukat, kondíciójukat.
A foglalkozások támogatják, fejlesztik a babák idegrendszerét, mozgáskoordinációját, segítik térérzékelését, beszédfejlődését. Az órákon babamasszázzsal, jóga gyakorlatokkal, gátizomtornával és a mozgásfejlesztés eszközeivel segítjük a babák és a mamák testi-lelki egészségét.
A foglalkozásokra 8 hetes kortól 8-10 hónapos korig várjuk a babákat és anyukáikat!
További információ:
Behinya Bea jógaoktató +36 20 543 0286
A hatha jóga gyakorlatai javítják a helytelen testtartásból és az ülő munkából eredő mozgásszervi problémákat, erősítik és nyújtják a vázizmokat, mobilizálják az izületeket. A rendszeres gyakorlás egy felszabadultabb testérzetet eredményez és egyben harmonizálja az emésztést, a vér- és nyirokkeringést is. Bármely korosztály számára felüdülést hoz mind testileg mind mentálisan a feszültségoldó és koncentrációt segítő gyakorlatokkal kombinált foglalkozás.
„Az előrehaladott kor nem állhat a gyakorlás útjába” – mondta B. K. S. Iyengar az Iyengar jógametódus alapítója. Az Iyengar jógát bármilyen életkorban el lehet kezdeni. Idősebb korban a mozgás fontosságára a gyenge csontozat, izomgörcsök, ízületi fájdalmak és csökkent ízületi mobilitás is felhívják a figyelmet. Azonban jógagyakorlatokkal ezen elváltozások és tünetek megfelelően kezelhetőek. A senior jóga órákon az életkori sajátosságokat is figyelembe véve épülnek egymásra a gyakorlatok. A jógapózok fokozatosan, gyengéden teszik újra rugalmassá az esetlegesen elhanyagolt izmokat és ízületeket. Légzőgyakorlatokkal kombinálva a test belső szerveit is energiával telítik, ami jótékony hatással van a teljes egészségi állapotra. A könnyen és egyszerűen kivitelezhető a jógagyakorlatok segítenek megőrizni a fizikai test rugalmasságát, nagyban segítik a prána (az életenergia) áramlását. S ez nem csak a test izomrendszerére, hanem belső szerveire is jótékony hatással lesz. Jelentősen javítja a test öngyógyító képességeit, hiszen a betegségek jelentős része az energetikai szintű blokkokból alakul ki.
Bővebben itt olvashatsz a témáról.
A kismama jógát ajánljuk minden olyan kismamának, aki egészséges várandósságra, könnyű szülésre, a szülést követő gyors regenerációra vágyik.
A várandós jógában az ászanák nem kitartott testhelyzeteket, hanem folytonos, könnyed mozgásban végzett gyakorlatokat jelentenek. Ezek főként a hátizmok erősítését, a gerinc rugalmasságának megtartását, a nyugalmi légzéskapacitás növelését, a csípőízületek rugalmasítását célozzák. Ugyanakkor nagyon fontos szerepük van ezeknek a mozgásoknak a kismama fizikai kondíciójának, és ezáltal jó közérzetének elérésében, megőrzésében.
További információ:
Behinya Bea jógaoktató +36 20 543 0286
Tibeti hangtálakkal, gonggal és más intuitív hangszerekkel segítelek egy mélyebb tudatállapotba juttatva visszaállítani a belső egyensúlyodat. Neked egy dolgod lesz; Önmagadra figyelni, és befogadni a hangtálak meditatív hangját és finom rezgéseit. A hangfürdő harmonizálja a szervezet működését, oldja a testi-lelki feszültségeidet, a rezgéseik beindítják szervezetünk öngyógyító folyamatait. A hangutazás során tapasztalhatsz belső képeket, feljöhetnek érzések, emlékek, melyek mind a hangterápia hatására kitisztulhatnak, így a gyógyulásunkat szolgálják. Az óra végére a lélek megnyugszik, kisimul, feloldódunk, új energiákra, erőre kapunk.
Részvételi díj: 2.500 Ft/fő
A következő Hangfürdő időpontja: 2020. január 27. 20.00-21.00
A hangfürdővel teret adunk az új energiák beindulásának, támogatjuk a harmonikus egyensúlyi állapotunk elérését. A a hangtálak rezgései a jóga gyakorlás hatásait a lélek és a test szintjén is finoman elmélyítik. Tibeti hangtálakkal, gonggal és más varázslatos intuitív hangszerekkel vezetjük át a jóga gyakorlását egy pihentető hangfürdőbe. A hangfürdő alatt egy meditatív állapotba kerülhetsz és folytatódhat a jóga során elindult tisztuló folyamatok lecsengése, az öngyógyító folyamatok lezajlása és az önmagaddal folytatott belső munka.
KINEK KÖSZÖNHETJÜK, HOGY A NŐK MA JÓGÁZHATNAK?
Geeta Iyengar az 1960-as években kezdte el tanítani a nőket jógázni.
“Habár a nők lelkesek voltak, sok egészségügyi problémájuk akadt. Természetes gyógymódokat szerettek volna a fájdalomcsillapítók helyett. Abban az időben nem volt széles körben ismert, hogy problémáik nagy része, legyen az fizikai, pszichikai vagy érzelmi, összefügg a menstruációval és a hormonális változásokkal. Én megértettem ezt az összefüggést és tanítási módszerem segített a nőkön, habár sok időbe telt, míg a tanítványok magukévá tették a nézeteim. A mai kutatások igazolják ezeket az összefüggéseket. ” Geeta Iyengar
MIÉRT IDŐSZERŰ EZ NAPJAINKBAN?
A nyugati társadalmakban mára a születések számának drasztikus csökkenésével a menstruációk száma 350-400 -ra nőtt a korábbi 100-hoz képest. Életünk nagyobb részét kell energiaveszteségben és a hormonok hullámzásában megélni, úgy hogy női szerveink ne betegedjenek meg.
Figyelünk ezeken a napokon magunkra? Tudjuk mit javasolt tenni és mit nem tanácsos? Tudjuk hogyan táplálkozzunk?
KINEK AJÁNLJUK A MŰHELYT?
Neked szól:
– ha- fájdalmas, görcsös, túl erős vagy éppen túl gyenge a menstruáció
– kimaradozik vagy gyakrabban érkezik
– ha női szerveket érintő betegséged van (PCOS/IR, mióma, endomertriózis…)
– ha fogantatási problémád van
– ha kiegyensúlyozottabb szeretnél lenni a havi ciklusodat alatt
– ha az otthoni gyakorlásodba is szeretnél átültetni egy támogató gyakorlatsort, amivel energikusabbá válhatsz a vérzés napjainban
– ha szeretnéd megtanulni, hogyan tudsz a menstruáció alatt pihenni, elcsendesedni, befelé figyelni.
RÉSZLETES PROGRAM:
Elmélet:
A menstruáció élettani háttere, hormonális változások a ciklus alatt, étkezési tanácsok
Menstruáció alatti ászanák gyakorlása
Kérdések átbeszélése
EGYÉB INFÓK:
MIÉRT ÉRDEKEL A MŰHELY?
Írd meg, milyen okból szeretnél részt venni a workshopon a bartschgabriella@gmail.com
MIT HOZZ MAGADDAL?
– A gyakorlás nem lesz intenzív, ezért melegebb jóga ruhát hozz magaddal.
– Jegyzetfüzetet, tollat.
OKTATÓ:
Bartsch Gabriella
RÉSZVÉTELI DÍJ:
6.500 Ft.
IDŐPONT:
2020. 11. 13. 17.00 – 20.30
Itt a helyed, ha…
A tanfolyam után csatlakozhatsz az órarendben meghirdetett Iyengar 1. szintű órákhoz
A tanfolyam időtartama 6×90 perc, ára 16.000 Ft.
A következő tanfolyam első időpontja: 2020. március 10. kedd 17.45 – 19.15
Jelentkezni a bejelentkező rendszerünkön keresztül lehet. Jelentkezz be az első órára, így látni fogjuk, hogy a tanfolyamon szeretnél rész venni!
A “KRISTON® INTIM TORNA” (KIT), magyar Módszer, melynek kidolgozója, Kriston Andrea! A “KRISTON® INTIM TORNA” Módszer továbbra is egyedi oktatási metódussal rendelkező gáti tréning, amely nem összetévesztendő a gyógytornászok, testnevelők, természetgyógyászok, jógaoktatók által tartott intim tornákkal.
A KIT Módszert, KIT tréner segítségével, bármilyen életkorban, könnyedén, biztonságosan tudja bárki elsajátítani – feltéve, hogy működőképes ideg-izom kapcsolattal rendelkezik; A KIT Módszerrel kapcsolatos szabályok pontos betartása esetén, minden KIT tréner azonos hatásfokkal tudja végezni tevékenységét, az azonos módszertannak köszönhetően.
A szakértelem nélkül végzett gáti tréning ártalmas lehet!
A tanfolyam 2×6 órában két egymás utáni szombaton kerül megrendezésre.
Ára: 30.000 Ft
A következő kétnapos tanfolyam időpontja:
2020. szeptember 26. szombat 11.00-18.30 és 2020. október 3. szombat 11.00-18.30
“Van egy erő, ami szüléskor eljön a nőkhöz. Nem kérik, egyszerűen csak elárasztja őket. Összegyűlik, mint felhő a szemhatáron, átsuhan az égen, és magával hoz egy gyermeket. … Arra az időre úgy érezzük, hogy egy magasabb rendű élet magába olvaszt bennünket és keresztül lüktet rajtunk.”
Sheryl Feldman
Részvétel 35. héttől. A foglalkozás 2,5 órás. Ára: 5000 Ft/pár
Vajúdást előkészítő és alatta segítő homepátiás szerekről, gátmasszázsról és szülőpozíciós gyakorlatokról jegyzetet adunk hozzá.
Hozzatok magatokkal kényelmes ruhát!
A tanfolyamot három pár jelentkezésétől tartjuk meg.
A következő tanfolyam időpontja: 2020. február 15. szombat 10.30-13.00
További információ:
Behinya Bea jógaoktató +36 20 543 0286